in ,

Rusya Medyasından Gelen Görüntülerde Cephedeki Rus Birlikleri Yetersiz Teçhizat ve Silahlardan Dolayı İsyan Ediyor!

Hanna Liubakova on Twitter: “Russian media reported that mobilized men in the Belgorod region are rebelling because of terrible conditions, lack of food and roof, and that they were given decommissioned weapons. In the videos, they claim that among 500 new drafters many got cold, weren’t assigned to any unit pic.twitter.com/AGt1ZaIpOw / Twitter”

Russian media reported that mobilized men in the Belgorod region are rebelling because of terrible conditions, lack of food and roof, and that they were given decommissioned weapons. In the videos, they claim that among 500 new drafters many got cold, weren’t assigned to any unit pic.twitter.com/AGt1ZaIpOw

Rus medyası aracılığıyla sosyal medyaya aktarılan görüntülerde cephede savaşan Rus birlikleri artık teçhizatlarının bulundukları konuma ve hava şartlarına uygun olmadığını ve de silahlarının onarıma ihtiyaç duymasına rağmen yeni silahların sağlanmadığını bildiriyor. Gelen görüntülerden anlaşılacağı üzere Rusya her ne kadar Ukrayna’ya karşı güçlü ve gösterişli olsa da Rusya tarafında işler beklenildiği gibi yürümüyor. Olay cephedeki Rus askerlerin kamerasından ekranlara yansıdı.

Report

What do you think?

Bir cevap yazın